Dunakeszi Nyugdíjas Kiránduló Klub
Idős szervezeteink : Helyi szervezetek : Dunakeszi Nyugdíjas Kiránduló Klub  

 

A Klub 1976. májusában alakult a József Attila Művelődési Központban Kőhalmi Károly vezetésével és Veres Gábor népművelő patronálásával. A nyugdíjas MÁV Szakszervezetből kiváltak, mert kirándulni szerettek volna, kb. húszan. Eleinte ötletszerűen havonta két alkalommal, vonattal utaztak egy-egy városba. Ott idegenvezető segítségével ismerkedtek meg a nevezetességekkel. Volt amikor többnapos utakat is szerveztek, amit fürdéssel és pihenéssel kötöttek össze, mert akkor még volt lehetőség olcsó szállásra (vasút-kollégium).

Klubnapokon, amit kéthetente tartottak, megbeszéléseken kívül keskenyfilm és diavetítéssel, ismeretterjesztéssel foglalkoztak. Közös főzőcskére nyaranta összejöttek egy-egy klubtagnál. Évente egy-két alkalommal megkapták a MÁV járműjavító autóbuszát, közösen a Nyugdíjas Szakszervezettel buszos kirándulást szerveztek.

Kőhalmi Károly, „Karcsi bácsi” 1987-ig vezette a klubot, betegsége miatt nem tudta tovább vállalni a munkát, csaknem teljesen elvesztette látását. Ekkor kérte fel Bálint Jánosnét, Esztert, hogy legyen segítségére a vezetésben. Majd 1988. január 1.-étől napjainkig ő vezeti a klubot, 1996-tól a klub vezetésében társa Terbe Józsefné, Csöpi.

Bálintnéval egy új korszak kezdődött a klub életében. Igyekezett a tagságot meggyőzni a vonatos kirándulások mellett az autóbuszos utazások előnyeiről. Segítségére volt a MÁV Járműjavító Vezetősége, különösen Varga Lajos igazgató, aki a legmesszebbmenőkig támogatta a vasutas nyugdíjasokat, ez napjainkig is érvényes. Az igazgató úr segítségének az eredménye volt, hogy 1988-ban már elkezdtük a külföldi utazgatásokat is, ami a fiatalságunkból kimaradt.

Rendszeresen minden hónap első és harmadik keddjén délután 2 órakor klubnapokat tartanak, második és negyedik hét szerdáján pedig kirándulunk. A színes, változatos klubélet egyre több magányos nyugdíjast vonzott, így a létszám egyre növekedett.
1989. októberével egy szép hagyomány vette kezdetét. A Duna-parton a napközis tábor területén már 45 ember részére főztünk gulyást. Ez év karácsonyán állítottunk először karácsonyfát, és ünnepeltünk együtt. A gazdag program már a város egész területéről csábította a nyugdíjasokat. Talán az is vonzó a klubéletben, hogy mindenki egyformán fontos, mindenkire odafigyelnek. Lehetőséget kapunk az önmegvalósításra. Programjainkat a tagság javaslata alapján állítjuk össze.

Kialakult egy hagyományrendszer:

februárban farsangolunk, mulatunk (álarcos bál).

március 15.-én irodalmi műsorral tisztelegünk,

májusban Anyák napi ünnepség és a nagy születésnaposok köszöntése tortával, virággal (75, 80, 85, 90 év stb.),

augusztusban egy hetes sátortábor a Börzsönyben,

október elsején megtartjuk az Idősek Világnapját

a karácsonyt megelőző héten közösen „Szeretet ünnepet” rendezünk, ahol egymást megajándékozzuk.

december 30.-án Óév-búcsúztató

Minden alkalommal műsor, meleg vacsora, tánc, tombola teszi hangulatossá az összejöveteleket. Közkívánatra immár négy éve november közepén 160 fővel Szentmártonkátán disznótoros mulatságon veszünk részt.

Első nagy ünnep a klub életében megalakulásának 20. évfordulója volt: 1996-ban. Erre az alkalomra alakultak meg művészeti csoportjaink amelyek azóta is sikeresen működnek: énekkar, tánckar (néptánc, társastánc, paródia és legújabb a palotás), ének szóló, színjátszás. Sikeres fellépéseinkkel öregbítjük a klub jó hírnevét. Néha alig győzünk a meghívásoknak eleget tenni.

Jelenleg 431 fős a klub. A megnőtt létszámmal a gondok, bajok is nőttek. Szociális és egészségmegőrző munkabizottság alakult ezek segítségére.
A közkívánatra összeállított klubnapi programokon orvosi, kozmetikai, meteorológiai, rendőrségi, természetgyógyászati ismeretterjesztést, árubemutatókat, belföldi és külföldi tájakról vetítéseket tartanak meghívott előadók vagy épp a klubtagok.

Kirándulásainkat lehetőség szerint úgy állítjuk össze, hogy egy-egy tájegységet mutassunk be. Ezt segíti elő a nevezetes múzeumok, tájházak, műemléképületek és templomok bemutatása. Az utakra gondosan, hiteles forrásokból felkészülünk, hogy pontos ismeretekkel gazdagítsuk társainkat. Ezekről az utakról fényképek és videofelvételek készülnek, hogy bármikor segítségükkel felidézhessük a látottakat.

Külföldi utazásokat is tervezünk és vezetünk. Így eljutottunk már a környező országokon kívül Nyugat-Európán keresztül Spanyolországba, Portugáliába, Angliába, a Benelux államokba és Skandináviába is.

Ahhoz, hogy a klub ilyen eredményesen tudjon működni szükséges egy olyan befogadó intézmény, mint a VOKE József Attila Művelődési Központ, annak vezetője; Palásti Béla igazgató, és Veres Gábor népművelő, valamint a Ház összes dolgozója. Szeretettel gondoskodnak, figyelnek ránk, támogatják pályázatainkat, helységet, fűtést, világítást biztosítsanak. Így jöhetett létre a nyugdíjasok részére a heti gyógytorna is.

Segítségükkel ünnepeltük a klub fennállásának 25. évfordulóját, a Művelődési Központ 75. éves jubileumával egyetemben.

A klub, tagja az Országos Vasutas Nyugdíjas Klubok Országos Szövetségnek, az Életet az Éveknek Országos Nyugdíjas Szövetségnek. Jó a kapcsolatunk a város Önkormányzatával, Polgármesterével és az Alpolgármesterekkel, képviselőkkel, a város oktatási és nevelési intézményeivel, a helyi Vöröskereszttel.

Vissza az előző szintre