A közgyógyellátásról
Szociális ellátás: Gyakori kérdések : A közgyógyellátásról  

 

A közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező személy térítésmentesen jogosult a társadalombiztosítás által támogatott
 - egyes gyógyszerekre és
 - gyógyászati segédeszközökre,
 - protetikai és fogszabályozó eszközökre, (ideértve a javítás költségeit is) valamint a
 - járóbeteg-szakellátás keretében gyógyfürdőben nyújtott fizikoterápiás kezelésre.

(a közgyógyellátás keretében rendelhető gyógyszereket a 35/2001.(X.17.) EÜM rendelettel módosított 10/1995. (II.24.) NM rendelet tartalmazza)


Kik jogosultak alanyi jogon közgyógyellátásra?

Alanyi jogon közgyógyellátásra jogosult:

 - a bentlakásos gyermek- és ifjúság-védelmi intézményben lakó, az átmeneti gondozott, az átmeneti és tartós nevelésbe vett kiskorú,
 - az a rendszeres szociális segélyezett, akinek a munkaképesség-csökkenése a 67%-ot eléri, vagy a vakok személyi járadékában, vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
 - a pénzellátásban részesülő hadi-gondozott és a nemzeti gondozott,
 - a sorkatonai családi segélyben részesülő,
 - a központi szociális segélyben részesülő,
 - a rokkantsági járadékos,
 - az, aki I., II. csoportú rokkantsága alapján részesül nyugellátásban, baleseti nyugel-látásban,
 - az, aki saját jogán jogosult magasabb összegű családi pótlékra, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül.
Ezen ellátások megállapításáról a megállapító szerv (pl. Nyugdíj-biztosítási Igazgatóság, Területi Államháztartási Hivatal) - a jogosult kérelmére – értesíti az önkormányzat jegyzőjét, aki az igazolványt kiállítja.

Hogyan történik a közgyógyellátás normatív alapon történő megállapítása?

Normatív alapon történő megállapítás:

A települési önkormányzat jegyzője közgyógyellátásra való jogosultságot állapít meg egy év időtartamra annak a személynek, akinek havi rendszeres gyógyszerköltsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 10%-át meghaladja (ez 2003-ban 2.180 Ft), feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (ez 2003-ban 21.800 Ft), egyedülálló esetén 150%-át (ez 2003-ban 32.700 Ft).

A közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező személynek gyógyszer-tárat kell választani, ahol a térítésmentesen rendelt gyógyszert kiválthatja, s ahol nyilvántartásba veszik. Ha a jogosult a későbbiekben más gyógyszertárnál kívánja beszerezni gyógyszereit, erre is lehetőség van, s a továbbiakban az újonnan választott gyógyszertárnál kerül majd nyilvántartásba. Természetesen sürgős szükség, vagy beszerezhetőség akadálya esetén a gyógyszer más gyógyszertárban is kiváltható.

Hogyan történik a közgyógyellátás méltányosságból történő megállapítása?

Méltányosságból történő megállapítás:

A települési önkormányzat képviselő-testülete annak a személynek is megállapíthatja a közgyógyellátásra való jogosultságát, aki szociálisan rászorult, és gyógyszerköltsége olyan magas, hogy azt létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem képes viselni. A jogosultság részletes feltételeit (pl. egy főre jutó jövedelem nagyságát, a gyógyszerköltség havi mértékét) a települési önkormányzat saját rendeletében határozza meg.


Mit fontos még tudni a közgyógyellátásról?

Az igazolványt a települési önkormányzat jegyzője állítja ki.
A jogosult számára kizárólag a személyes szükségleteinek kielé-gítéséhez szükséges gyógyszer rendelhető.

A normatív alapon és a méltányosságból kiállított közgyógy-ellátási igazolványok érvényességi ideje a kiállítástól számított egy évig, míg az alanyi jogon történő megállapítás esetén az arra okot adó körülmény fennállásáig tart.

Vissza az előző szintre