Geriátriai ellátás kialakítása a Pest Megyei Önkormányzat Szent Rókus Kórházában
Modell-programok : Szociális szolgáltatások : Geriátriai ellátás kialakítása a Pest Megyei Önkormányzat Szent Rókus Kórházában  

 

A kórház feladata, hogy az ellátandó populáció igényeihez igazodva olyan szerkezetátalakítást tervezzen meg és hajtson végre, amely az ellátás minőségének javulásához és az ellátottak életminőségének javulásához vezet. A Cochrane adatbázis a legmagasabb szintű evidenciaként fogadta el, hogy a komplex geriátriai állapotfelmérés a standard ellátáshoz képest javítja a túlélést, az életminőséget, és költséghatékonyabb. (Stuck et al: Comprehensiv Geriatric Assessment: a meta-analysis of controlled trials Lancet 1993;342:1032-1036, idézi : The Cochrane Library)A nemzetközi szakirodalom alapján kijelenthetjük, hogy az idős lakosság minőségi ellátásához olyan geriátriai ellátórendszer kialakítása szükséges, amely a standard geriátriai állapotfelmérés eszközeinek felhasználásával, az interszektoriális ellátástervezés koordinálásával rugalmasan igazodik az idős lakosság igényeihez.
A jelenlegi, hagyományos szerkezetű egészségügyi ellátórendszerben, az egészségügy és a szociális szektor kettéosztottságát figyelembe véve az idős betegek mozgásának jelenlegi útjait az 1. ábra szemlélteti.
1. ábra

A fejlesztés stratégiai célja: Az egészségügyi ellátórendszer szerkezetátalakításához igazodva, az idős lakosság ellátásának kiépítése a legkorszerűbb evidenciák és nemzetközi tapasztalatok alapján.


Működés
A geriátriai részleg 20 szerződött ágyából 15-öt aktív finanszírozású geriátriai readaptáció formájában üzemeltetnénk. A területről, főleg sürgősségi helyzetben kórházba került idős betegek ellátását a hyperakut szak után látnánk el ezen az osztályon, amelynek vezetésére geriáter szakorvost javasolunk. A beállított terápiák követése, a komplex geriátriai állapotfelmérés és a polymorbiditásból fakadó egyéb diagnosztikus és terápiás ténykedések ellátása lenne a részleg fő feladata.
Várható előnyök: a hyperakut szak lezárulása után a korai rehabilitáció elemeinek a kezelésbe történő beépítésével fokozható a kórházat elhagyó idős betegek önellátási képessége (Activity of Daily Living). A kórházi elbocsátás tervezésével, a környezettel, egészségügyi alapellátással és a szociális ellátórendszerrel történt egyeztetés alapján várható a rehospitalizációs arány csökkenése, az ellátottak életminőségének javulása.

A fennmaradó 5 ágyat nappali kórház formájában szándékozunk üzemeltetni. A nappali kórházi ellátás finanszírozása a 43/1999 kormányrendelet alapján HBCs alapon történik, 0,7-es szorzóval. A nappali kórház a tervezhető kivizsgálások szervezett kivitelezését hajtja végre, szigorú előjegyzéses formában, a háziorvosokkal és a szociális alap- illetve szakellátással szoros kapcsolatot tartva.
Várható előnyök: A kapcsolattartás és a nappali kórház működése révén sok olyan hospitalizáció kiváltható, amely eddig a fekvőbetegosztályokon történt, és amelyek az osztályok működésének tervezhetőségét csökkentették.


A geriátriai osztály személyzete mobil geriátriai konzultációs tevékenységet is ellátna. Ezen mobil konzultáció keretében egyrészt a kórházon belül az egyéb fekvőbeteg osztályokon ápolt idős betegek állapotfelmérését és a szövődmények csökkentésére irányuló tevékenységet végezne, másrészt a readaptáció szempontjából a betegek előválogatását látná el.
Harmadrészt, az egészségügyi és szociális alapellátással, valamint a bentlakásos szociális intézményekkel együttműködve a standard geriátriai állapotfelméréssel az elhelyezésben, a prevencióban és a betegkövetésben működne közre. A geriátriai mobil konzultáció íly módon összekötő kapocsként jelenne meg az egészségügyi és a szociális ellátórendszer között, segítve az idős személyek megfelelő ellátását, és az esetleges kettősségek felszámolását. A szociális intézményekben dolgozó szakemberekkel való együttműködés alapvető fontosságú annak érdekében, hogy az akut és krónikus mediko-szociális krízishelyzetekre adekvát választ adhassunk.

Várható előnyök: az idős, esendő betegek mihamarabbi geriátriai ellátása csökkenti a kórházi kezelés hosszát, növeli a túlélést és csökkenti a rehospitalizációt. (Stuck 1993).

A jelenleg is működő krónikus belgyógyászati osztállyal, valamint a konzultációs körbe bevont szociális intézményekkel együttműködve lehetővé válna a krónikus elhelyezést igénylő betegek felvételi rendjének összehangolása. Távlatilag kívánatos lenne a krónikus belgyógyászati osztályon belül átmeneti elhelyezési részleg (respite care unit) kialakítása, amely egyrészt előzetes tervezés alapján a dependens időseket otthonukban ápoló családok számára nyújtana segítséget, másrészt a felmerülő mediko-szociális sürgősségi helyzetek kezelésében játszhatna szerepet.

Várható előnyök: Az idős betegek elhelyezése jobban igazodhatna aktuális állapotukhoz és igényeikhez. A terv szerinti lehetséges betegmozgatási utakat a 2. ábra, a kommunikációs utakat a 3. ábra mutatja.

2. ábra: A tervezett fejlesztés után az idős betegek elhelyezésének lehetséges útjai

3. ábra: A geriátriai konzultáció (piros) és elhelyezési koordináció lehetséges útjai

A kialakítás eddig megvalósult lépései:
A Szent Rókus Kórház szerkezetátalakításának keretén belül a megszűnt gyerekgyógyászati osztály helyén létrehozta a geriátriai ellátást, amely az I. sz. Belgyógyászati osztály részlegeként működik. Az átszervezéshez szükséges ÁNTSZ engedély beszerzése és a Fővárosi és Pest megyei Egészségbiztosítási Pénztárral kötött finanszírozási szerződés módosítása folyamatban van. A szükséges szakszemélyzet toborzása folyik, nagyrészt belső munkaerő átcsoportosítással. A részleg működésének elindításához szükséges építészeti és épületgépészeti átalakítások terve elkészült, pillanatnyilag forrás hiányában (kb. 15-20millió forint, a felhasználandó anyagok minőségétől és a felújítás kiterjedtségétől függően) a munkálatok még nem indultak el.

A kórházban kialakítandó geriátriai ellátási rendszert az Idősügyi Tanács 2003 április 23.-i ülésén modellprogramként elfogadta.