"Üzenetek", az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet rehabilitációs rendezvénye
Rendezvények, programok : Fővárosi : "Üzenetek", az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet rehabilitációs rendezvénye  

 

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) immáron negyedik alkalommal rendezi meg, a június 13-ig nyitva tartó, kiállítással egybekötött rehabilitációs rendezvénysorozatát. Ezúttal az esemény a betegek ötlete nyomán az Üzenetek címet kapta.

Az OPNI Központi Foglalkoztatójában tekinthetők meg a mentális problémával küzdők művészeti alkotásai: festmények, szőttesek, kerámiák, patchwork-ok, kézműipari, háziipari termékek. A látogatóknak igazi érdekesség lehet az a fotókiállítás, amelyik a 60-évek foglalkoztatásairól készült képeket állítja szembe a jelen emlékképeivel. Az érdeklődők ahol az elmúlt évtizedek kiemelkedő művészeti alkotásait is láthatják. , A mentális betegek saját ötletük alapján készült táncos-énekes műsorral szeretnék felhívni a közvélemény figyelmét a rehabilitáció és művészetterápia fontosságára.
A pszichiátria betegek esetében a kényszerű tétlenség lehetőséget ad kóros élményekbe, beteges érzésekbe való visszasüllyedésre, egy képzeletbeli és sokszor igen nyomasztó világ felépítésére, a valóságtól való elszakadásra. Ezért nagy jelentőségű a gyógyító foglalkoztatás, kreatív, értékteremtő tevékenység, a munkaterápia, ami bizonyítja, hogy hasznosak lehetnek, képesek forgalmazható értékeket is előállítani. Fokozatosan mód nyílik a munkaképességük részleges vagy teljes helyreállítására, mely a családba-társadalomba való visszailleszkedésük szempontjából kiemelkedő jelentőségű. A gyógyfoglalkoztatásokon a szabadidő kulturált eltöltésére klubdélutánok, teadélutánok, jelmezbálok, mulatságok, vetélkedők, sportedzések és versenyek biztosítják a hasznos és szórakoztató időtöltést a pszichiátriai betegek számára sorstársaik társaságában.
Az intézet rehabilitációs részlegén lévő pszichiátriai betegek 80-85 %-a skizofréniában szenved. A skizofrénia egy olyan pszichiátriai betegség, amely az észlelés, a gondolkodás, a viselkedés és az érzelmi élet komplex zavarával járhat együtt. A skizofrénia a lakosság 1 %-át (és családját) érinti, tehát hazánkban körülbelül 100.000 skizofrén beteg él. Mintegy 50-60 % áll pszichiátriai kezelés alatt, és 5-10% szorul állandó intézeti kezelésre. A betegségre való hajlam örökölhető, azonban külső tényezők, mint például a stressz is fokozhatják a betegség kialakulásának veszélyét. A betegség általában a pubertás vagy a fiatal felnőttkorban jelentkezik először, férfiaknál korábban alakul ki, és az ő körükben jelentkezik súlyosabb formában. Pár évtizeddel ezelőtt a skizofréniát gyógyíthatatlan elmebetegségként tartották számon, amely életfogytig tartó kórházi kezeléssel járt. Ma már a pszichotikus tünetek az azóta forgalomba került antipszichotikus gyógyszereknek köszönhetően visszaszorulhatnak vagy akár meg is szűnhetnek. A kezelés korai elhagyásának, valamint a betegség súlyosbodásának következményeként előfordulhat a betegek visszaesése, ezért ma is hosszantartó, krónikus zavarnak tekintik a skizofréniát.

Vissza az előző szintre