Hírek
Hírek : Archívum  

 

augusztus 8.
(Forrás: Magyar Nemzet Online)

A bírói életpálya-modellről és a bírói nyugdíjakról szóló törvényjavaslatot várhatóan ősszel terjeszti a tárca az Országgyűlés elé, a koncepcióról jelenleg a közigazgatási és szakmai érdekképviseleti egyeztetés zajlik - tájékoztatta az IM sajtóosztálya közleményben az MTI-t pénteken.

"Az Igazságügyi Minisztérium (IM) egyetért azzal, hogy a nyugdíjas bírák anyagi helyzetén javítani kell, ám ennek magyar jogrendszerbe illeszkedő megoldásán még dolgoznak" - mondta el a tárca neve elhallgatását kérő szakembere az MTI kérdésére.
Hozzátette: a jogszabály-előkészítés jelenlegi szakaszában még a sokféle vélemény, szakmai koncepció egyeztetetése folyik, ezért a közleményben foglaltakon túl "nem időszerű" a részletesebb tájékoztatás. A Magyar Nemzet pénteki írása szerint a tárca bírói életpálya-modellre vonatkozó javaslatát szerdán kapták meg a megyei bíróságok azzal, hogy augusztus 18-ig véleményezhetik. A Somogy, Vas és Veszprém megyei bíróságok elnökei közös találkozón fogalmazták meg ellenvéleményüket az IM tervezetéről.

Az IM közleménye szerint a koncepció két változatot is tartalmaz: az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) által megtárgyalt és elfogadott javaslatot, valamint az IM-nek az OIT javaslatára épülő variációját - tartalmazza a közlemény. A közlés szerint az életpálya-modell az igazságszolgáltatásban dolgozók széles körét érinti, a bírák mellett az ügyészeket, az ügyészségi és igazságügyi alkalmazottakat is. Tartalmazza azokat a szociális juttatásokat, amelyeket a köztisztviselők részére a 2001-es törvénymódosítás vezetett be. A koncepció része az illetményalaphoz kapcsolódó szorzószámok, az illetményt kiegészítő pótlékok és egyéb juttatások jelentős emelésére vonatkozó javaslat, valamint az aktív életpálya lezárása utáni gondoskodás lehetséges változatai - tudatta az IM sajtóosztálya. "Az életpálya-modell bevezetése az idén teljesülő 50 százalékos illetményalap-növekedéssel együtt megteremti a feltételeket az igazságszolgáltatásban dolgozók jövedelmi szintje uniós mércével mérhető felzárkóztatásához" - tartalmazza a közlemény. A koncepciót a közigazgatási egyeztetés befejezését követően tárgyalja meg a kormány, azután dolgozzák ki a részletes normaszöveget, majd újabb közigazgatási, érdekképviseleti egyeztetés következik.

Korábban Lomnici Zoltán, az OIT elnöke úgy nyilatkozott: a formálódó jogszabály célja a bírói életpálya kialakítása, a bírák szociális és anyagi biztonságának megteremtése. A tervek között szerepel az előre ütemezett, automatikus bírói fizetésemelés rendszerének kialakítása, a bírói nyugdíjak megreformálása és a rekreációs szabadság biztosítása. Bírósági vezetők többször is nyilatkoztak arról, hogy a néhány száz nyugdíjas bíró helyzetének rendezése többek között azért is szükséges, mert a 70 évesen az ítélkezési tevékenységtől megváló bírák addigi jövedelmüknek csak mintegy 30 százalékát kapják meg nyugdíjként. Bíróként viszont a tudományos illetve oktatói munkán túl nincs más lehetőségük jövedelemszerző tevékenységet folytatni. Bírósági vezetők arra is felhívták a figyelmet, hogy Európa több országában nyugellátásként fizetése 75-100 százalékát kapja meg a nyugdíjba vonult bíró.

 

 

Visszalépés az előző oldalra