Hírek
Hírek : Aktuális  

 

június 2.
(Forrás: Népszabadság)

A tényleges szolgálati időhöz kívánja igazíttatni a végkielégítés és a szabadság mértékét a Munkástanácsok szövetsége, amely szigorúbb munkajogi szankciókat szorgalmaz.

A munkavállalói és szakszervezeti jogok erősítését célzó módosításokat indítványoz a munka törvénykönyvében és a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvényben a Munkástanácsok Országos Szövetsége. Palkovics Imre elnök elmondta: a szövetség követeli a munkajogi szankciórendszer szigorítását. A munkaügyi ellenőrzés fejlesztése érdekében a jelenleginél lényegesen több munkaügyi ellenőr alkalmazását és súlyosabb bírság kiszabását javasolják. Palkovics szerint indokolt lenne például a munkaidőre és a pihenőidőre vonatkozó szabályok megsértése esetén komoly összegű kárpótlásra kötelezni a jogsértő munkáltatót.

Palkovics elmondta továbbá: azt tartanák korrektnek, ha a végkielégítés mértékének megállapítását a munkában ténylegesen eltöltött időhöz igazítanák. A tapasztalatok azt mutatják ugyanis, hogy a nyugdíjba készülők többsége 40-42 év szolgálati időt tud igazolni. Így 30 munkában töltött év után héthavi, 35 év esetén nyolchavi, míg 40 év ledolgozott idő után kilenchavi átlagkeresetnek megfelelő összeg illetné meg a munkavállalót végkielégítésként.

Módosítanák a rendes évi szabadság mértékét is. A jelenlegi előírások szerint a dolgozó már 45 évesen a maximális szabadságra jogosult. A Munkástanácsok szerint figyelembe kell venni, hogy a munkavállalók jellemzően 18 éves korukban helyezkednek el először, s hiába dolgoznak 45 éves koruk után is - a hatályos 62 éves nyugdíjkorhatárig -, szabadságuk nem emelkedik a jelenlegi 30 napnál magasabbra. A javaslat kétévente emelné a szabadságként kiadható munkanapok számát, így a 61. életévben már 38 nap fizetett szabadság illetné meg a munkavállalót.

A Munkástanácsok a napokban a munkavállalói oldal elé terjesztette javaslatait, azt remélve, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács elé a hat konföderáció közös kezdeményezéseként kerül majd. Információink szerint a szakszervezetek szakértői már vizsgálják a javaslatcsomagnak a foglalkoztatást érintő hatásait.

Visszalépés az előző oldalra