A kivételes nyugdíjemelésről
Nyugdíj : Gyakori kérdések : A kivételes nyugdíjemelésről  

 


Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója kivételes nyugdíjemelést az öregségi nyugdíjkorhatárt – a rá irányadó korhatárt – elérő, vagy rokkant személy, továbbá az árva részére engedélyezheti

Ki kérheti a kivételes nyugdíjemelés engedélyezését?


Kizárólag a nyugellátásban részesülő személy. A kivételes nyugdíjemelés engedélyezése szempontjából társadalombiztosítási nyugellátásnak kell tekinteni a
 - bányásznyugdíjat,
 - az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíját,
 - a szolgálati nyugdíjat,
 - a mezőgazdasági szövetkezeti járadékokat is,
de csak akkor, ha az említett ellátásban részesülő személy a reá irányadó öregségi nyugdíj-korhatárt már elérte.

Milyen további feltételek fennállása estén engedélyezhető a kivételes nyugdíjemelés?


Akkor
 - ha a folyósított nyugellátás és más rendszeres pénzellátás együttes havi összege nem haladja meg az öregségi teljes nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét, azaz 2003. évben a 43.600,- Ft-ot, és
 - a nyugellátás megállapítása, továbbá a korábbi méltányossági nyugdíjemelés időpontja óta 3 év eltelt.

Hol terjeszthető elő a kérelem?

A kivételes nyugdíj-emelés engedélyezésére kizárólag az érintett személy kérelme alapján kerülhet sor. Az

igénylések benyújtása az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság „Kérelem-Adatlap” nyomtatványán történik. Az Adatlapot pontosan kitöltve, aláírva kell az igénylő lakhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) a vasutas biztosított esetében a MÁV Rt. Nyugdíj Igazgatósághoz benyújtani.

Nem állapítható meg kivételes nyugdíjemelés annak, aki előzetes letartóztatásban van, szabadság-vesztés büntetését tölti, szociális intézményben vagy javítóintézetben van elhelyezve.

A kivételes nyugdíjemelés engedélyezésénél előnyben kell részesíteni férfiak esetében a 35 évnél, nők esetében a 30 évnél több szolgálati idővel rendelkező személyt, vagy a 70 éven felüli személyt, vagy az I. illetőleg a II. rokkantsági csoportba tartozó személyt, továbbá azt a személyt, aki kivételes nyugellátás-emelésben korábban nem részesült.

A kivételes nyugdíjemelés összege nem haladhatja meg az öregségi teljes nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át, de nem lehet kevesebb annak 10%-ánál. (2003. évben a kivételes nyugdíjemelés címén engedélyezhető összeg 2.180 – 5.450,- forint lehet.)

Az Adatlapon meg kell jelölni (indokolni) a különös méltánylást érdemlő körülményeket.

A kérelem elbírálása során kiemelt figyelmet fordítanak különösen azokra a körülményekre, amelyek veszélyeztetik, illetőleg befolyá-solják a kérelmező megélhetését vagy aránytalanul súlyos terhet jelentenek (mint pl.: tartós betegség, megnövekedett gyógy-szer és lakásfenntartási költségek, a házastárs halála, tartásra köteles és képes hozzátartozó hiánya stb.)

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság indokolt esetben vizsgálhatja, hogy a közölt adatok a valóságnak megfelelnek-e, szükség esetén a kérelmezőt hiánypótlásra is felszólíthatja.

A döntésről a kérelmezőt írásban értesítik.

Vissza az előző szintre