Hírek
Hírek : Aktuális  

 

május 29.
(Forrás: Népszava Napilap)

A Gazdasági Kutatóintézet vezetője és munkatársai egy felmérésben arra a kérdésre keresték a választ, melyek a nyugdíjbavonulás körülményei. A megkérdezettek elmondása alapján megállapították, hogy 12 százalékuknál közös megegyezéssel, tíz százalékánál a munkaadó kezdeményezte, 20 százalékuk rokkantnyugdíjazást kezdeményezett, a többiek pedig a nyugdíjkorhatár elérésével lettek nyugdíjasok.

A kutatásból az is kiderült, hogy bár a legtöbbüknek kevés a nyugdíj összege, aki hosszabb időre elszakadt a munka világától, már nem tud újból beilleszkedni. Jellemzően négy év kihagyás után tapasztalható ez a jelenség.
Nagy különbség érezhető a városi és a falusi, tanyasi lakosok körében. Míg a nagyvárosban élő nyugdíjasok jellemzően portás, teremőr esetleg takarítói állással egészítik ki alacsony nyugdíjukat, addig a falun élők piacon értékesítik a ház körül termelt növényt, és húsra sem költenek, hiszen az otthoni állattartással ez a gondjuk is megoldott.
Az értelmiségiekre viszont jellemző, hogy egyáltalán nem akarnak és nem is tudnak elszakadni sem a munka világától, sem a kollégáktól, sem az információ áramlástól.
Érdekes tapasztalat az is, hogy bár a nyugdíj összege sokszor nem elég a lakásfenntartási költségekre sem, jellemző, hogy az idősek már felnőtt gyermekeiknek akarnak segíteni például a lakásvásárlásban, vagy csak az unokák ellátásában, esetleg a munkanélkülivé vált gyerekén segít sokszor méltatlan munkával.
Bár sok kutatás vizsgálja a vásárlóerőt, sokan hagoztatják, hogy az idősebbekek már nem kell lakást vásárolniuk, ruházkodniuk, ugyanakkor egy lényeges szempontról megfeledkeznek. A kutatások általában a nagy bevásárlóközpontok árait veszik alapul. Az idősek pedig nem tudnak elmenni az általában csak autóval megközelíthető szupermarketekbe, ezért a legközelebbi kisboltba veszik meg a szükséges élelmet. Így pedig közel 20 százalékkal többet fizetnek, mintha bevásárlóközpontba vásároltak volna.
A kultura sem ingyenes, hiszen hiába törölte el a kormány a televízió adót, a csatornaszolgáltatásért havonta fizetni kell. A mozi és színházjegyet a legtöbben pedig már egyáltalán nem tudják kifizetni. A telefon szolgáltatás is költséges.

Visszalépés az előző oldalra