Tartsd a formád!
Kormányzat az idősekért : Szaktárcák hosszabb távú elgondolásai : GYISM  

Tartsd a formád!
A program céljai


A Tartsd a formád! - program célja elsősorban a figyelemkeltés, és felhívás az egészséges és mozgásgazdag életmódra. A társadalomnak a programmal megcélzott rétege olyan speciális helyzetben van, hogy különös befolyással bírhat a fiatalokra és a családok minden korosztályára. Nevelő szerepük felbecsülhetetlen és nélkülözhetetlen. Három fontos szempont van, amiért a nők kiemelt figyelmet érdemelnek. Ma a nők számára egyre több lehetőség áll rendelkezésre, hogy rendszeresen mozoghassanak, sportolhassanak, ezért a férfiak felelőssége is, hogy egyenlő esélyt teremtsenek az élet minden területén a nők számára. Emellett legalább annyira fontos, hogy a hölgyek is alakítsák ki önmagukban, illetve erősítsék egymásban a sportolás igényét. A nők számára a sport egy újabb kifejezési forma önmaguk megvalósítására, az általuk választott sportágban vagy bármely szabadidős sporttevékenységben. Egy nő sokkal jobban feltalálja magát az életben, mint egy férfi. Több százezer embert vizsgáló világstatisztikák kimutatták, hogy a nők átlagosan 6-8 évvel hosszabb ideig élnek, mint a férfiak. Erre a magyarázat részben az, hogy a nők még akkor is feltalálják magukat, amikor a férfiak elvesztik szemük elől azt a cél, amiért küzdeni érdemes. A nők számára ugyanis mindig ott van a gyerekek unokák nevelése, a háztartás vezetése, és a többi – egész életén át végzett – ház körüli tevékenység. Látjuk, hogy egy nő sokféleképpen meg tudja valósítani önmagát. A teljes értékű élethez azonban hozzá tartozik az egészséges életmód, ehhez pedig csak a rendszeres sportolás segíthet hozzá.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium tevékenységében az egyik meghatározó szempont a nők sporttal kapcsolatos attitűdjének, a sportban történő szerepvállalásuknak az erősítése, illetve ennek elősegítése az élet minden területén. A társadalom alapsejtjei továbbra is a családok maradnak, hiszen minden „ellenkező híreszteléssel” ellentétben ma még jobb „megoldást” nem találtak ki emberek harmonikus együttélésére, illetve a gyermekek optimális felnevelésére.

 

Tartsd a formád!
Nemzeti összefogás


Az egészségügyi kormányzattal összefogva – az egészséges nemzetért népegészségügyi program 2001-2010 keretében – minden eszközt megragadunk, hogy a rendszeres sporttevékenységet a magyar lakosság természetes és mindennapi elfoglaltságává tegyük. A betegségek közel 90 százaléka életmódfüggő. A helyes életmód két legfontosabb alappillére a megfelelő, egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Az egész nemzetet büszkeséggel tölti el a világversenyeken dobogóra lépő magyarok látványa. Nagyon örülünk minden világbajnoki és olimpiai éremnek, de nem az a célunk, hogy mindenkiből világ-, olimpiai vagy kontinens bajnokot neveljünk. Nem akarunk továbbá senkiből vegetáriánust faragni, „mindössze” azt szeretnénk, hogy a WHO (Egészségügyi Világszervezet) meghatározása – miszerint: az egészség nem a betegség hiánya, hanem testi, lelki, szociális jólét – jellemző legyen minden magyar polgárra. Szeretnénk mindenkivel tudatosítani, hogy ne mástól várja egészségének megőrzését és az optimális közérzet megjelenését, hanem ezt saját magának kell mindenkinek megteremtenie.
A rendszeres sporttevékenységben résztvevő nők száma örvendetesen növekszik annak ellenére, hogy a nők vállára az emancipáció térnyerése erős plusz terheket rakott. A női sport fejlődése több dolognak is köszönhető.

Ennek okai:

  • Tudományos kutatások, melyek a rendszeres testmozgás jótékony hatását bizonyították, illetve rámutattak arra, hogy a mozgás a nők körében előforduló betegségek többségét segít megelőzni és adott esetben gyógyítani is;
  • A média pozitív szerepe és hozzáállása, mely a tudomány e téren elért eredményeit hozzáférhetővé teszi széles rétegek számára;
  • A nők sportját támogató törvények több elmaradott országban, ahol a női sport eddig nem volt elfogadott;
  • Kulturális és szociális változások;
  • Az orvosok és a nők számára mértékadó személyiségek hozzáállása és nézetváltozása a rendszeres testmozgással kapcsolatban (sok nő orvosát példaképnek tekinti, a rendszeresen sportoló orvos pozitív modell szerepében jelenik meg páciense előtt);
  • a sportban élenjáró országok felismerték, hogy a különböző világversenyeken egy ország sportbeli eredményességének fokmérőjét jelentő helyezések számát a női sportolók szerepeltetésével lehet fokozni, mert a női sportban ma még hihetetlen tartalékok vannak

 

A program főbb szempontjai

Ha egészségügyi szempontokat vizsgálva hasonlítjuk össze a nőket a férfiakkal, akkor néhány nagyon fontos eredményt kapunk. Életünknek van két olyan kiemelt életszakasza, amelynek nehézségei jobban megterhelik őket, mint a férfiakat. Ez a gyermekvállalás és az öregedés, nőknél a menopausa időszaka. Ezen említett életszakaszok alatt a nőkre több figyelmet kell szentelni. Az első kétéves szakasz célja az, hogy a nőket megismertessük a sport jótékony hatásával, bemutassuk azokat a lehetőségeket, amelyekkel speciális életszakaszaikban a sportot felhasználhatják egészségi állapotuk optimalizálására, egyszóval tudatosítsuk a hölgyekkel, hogy a sporttevékenység végzése során egyrészt mindig egészségügyi szempontok érvényesüljenek, vagyis semmilyen sporttevékenység ne károsítsa az egészségüket. Gondolunk itt a helyesen megválasztott sporttevékenység fontosságára, a szakértők által a sport időtartamára, intenzitására adott jó tanácsaira, a jól kiépített sportegészségügyi hálózat igénybevételére, a lehetséges sportsérülések megelőzésére, sérülés, illetve betegség utáni időszakban történő rehabilitációs sportolásra. Fontosnak tartjuk bemutatni és megtanítani a helyes sportruházat és sportfelszerelés használatának titkait, az egyéni és sportágspecifikus táplálkozás és táplálék-kiegészítők használatának optimális módját, a gyógyszerek szedésével kapcsolatos tudnivalókat, a doppingolás elkerülését, a doppingszerek és drogok szedésének veszélyeit, a sport folytatását a terhesség alatt és a szülés után, a sport felhasználását speciális női problémák kezelésére, a változás korában lévő hölgyek csontritkulásának megelőzését és még számos praktikus kézzel fogható dolgot.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium állandó elektronikus és írott információs adatbázist, internetes oldalakat, mobiltelefonos szaktanácsadást és rendszeres kiadványokat bocsát minden érdeklődő rendelkezésére. A témával kapcsolatban több szimpóziumot és összejövetelt szervez.

A program logikai felépítését követve, az első kétéves ciklus után, mely a nőkkel, mint egyénekkel és egyének egészségügyi szempontjaival foglalkozik, a második ciklusban, már kissé bővül a kör. Itt a nők, mint szűk környezetükre ható nevelő és tanító személyként kerülnek előtérbe. A harmadik két évben már a társadalom tág csoportjára lehetnek példamutató hatással.

Ha társadalmi-nevelési szempontok kerülnek előtérbe, azt tapasztaljuk, hogy a nők kiemelkedő szerepet töltenek be szűk környezetükben. Mind a családjukban, lakóközösségükben és a munkahelyükön. Ebből is kiemelkednek a pedagógusok, óvónők, tanárnők, és védőnők, akik a társadalmi nevelés pillérei.

A harmadik fontos tényező a nőknek sportvezetőként kifejtett tevékenysége, hatékony segítése az egészséges életszemlélet kialakításában. Itt már nemcsak szűk környezetére, hanem a társadalom egészére kihatással lehet példamutatásával és tudásának átadásával. A ciklus harmadik szakaszának célcsoportjai a női sportmenedzserek, sportvezetők, edzők, sporttudósok és üzletasszonyok, akik erősen motiválhatják a társadalom többi rétegét, a sporthoz kötődő pozitív hozzáállásukkal. Mint női sportvezetők, már nem csak szűk környezetükre, hanem a társadalom egészére kihatással lehetnek példamutatásukkal és tudásuk átadásával.

Természetesen mind a hat év alatt figyelembe vesszük mindhárom kategóriát, de hangsúlyosan emeljük ki az adott két éves ciklusra megjelölt csoportokat és tennivalókat.

 

Tartsd a formád! A program ütemezése

 


 

A társadalom megcélzott köre: a nők

A program három szakasza a nőket más-más szempontokat érvényesítve célozza meg. Természetesen mind a hat év alatt figyelembe vesszük mindhárom kategóriát, csak hangsúlyosan emeljük ki az adott két éves ciklusra megjelölt tennivalókat.

2002-2003. Az egészségügyi szempontok kerülnek előtérbe, ezen belül speciális célcsoportokat alkotnak az idősek és a kismamák.

2004-2005. A társadalmi-nevelési szempontok a döntőek, speciális célcsoportok az anyák, az óvónők, és a tanárnők.

2006-2007. A társadalmi-vezetési szempontok kerülnek előtérbe, ezen belül kiemelve a női sportmenedzserek, női sportvezetők, edzők és üzletasszonyok érdekeit.


A program részei

• Tartsd a formád! - programsorozat
• Médiakampány
• Konferencia
• Kitüntetések
• A GYISM kiadványai
• A GYISM által támogatott kiadványok
• Kérdőíves adatgyűjtés, tanulmányok, kimutatások, statisztikák készítése, elemzése

A szabadidős sporteseményeken jelenleg a teljes induló létszámnak csak 20-30% -a nő. Ennek növelését próbáljuk meg a 2002 januárjában indult program keretében ösztönözni, a Tartsd a formád! rendezvények meghirdetésével. A kiemelt támogatásért azok az eseményszervezők pályázhattak, akik biztosítani tudják rendezvényükön a 70%-os női részvételt. A program népszerűsítését kiadványok megjelentetésével, kommunikációs lehetőségek biztosításával, szakmai televíziós műsorok támogatásával és a 2002 tavasszal megrendezésre került II. Országos Konferencia a Nők Sportjáról tanácskozással segítjük elő. A konferencia a Tartsd a formád! - program első két évének tennivalóihoz ad segítséget, magyar és külföldi szaktekintélyek előadásaival. A konferenciát minden páros év első negyedében rendezzük meg.

A Tartsd a formád! 2003. évi eseményei

 

Vissza az előző szintre