Idősügyi Tanács ülései
Idősügyi Tanácsok : Miniszterelnöki : Tevékenysége 1998-2002  

 

Beszámoló az Idősügyi Tanács a 2001 évben, ill. 1998-2002-es időszakban végzett munkájáról

Az IDŐSÜGYI TANÁCS 1998-as újjáalakulása

Az 1130/1998. (X.6.) Korm. határozat módosította az Idősügyi Tanács létrehozásáról és működéséről szóló 1116/1996. (XII.6.) Korm. határozatot, amelynek értelmében a Tanács a Szociális és Családügyi Minisztérium mellett működő konzultatív, véleményező, javaslattevő, a feladatok meghatározott körében koordináló testület.

Fentiek szellemében az Idősügyi Tanács újjáalakuló ülését 1998. dec. 1-én tartotta meg.
Elnöke: Harrach Péter miniszter úr.
A Tanács megválasztotta a társelnöknek Prof. Dr. Iván Lászlót és kinevezte titkárának Dr Bánhidi Sándort.
A Tanács konzultatív testületként véleményt nyilvánít az időskorúak életkörülményeit közvetlenül érintő kormányzati döntések előkészítésékor, illetve javaslatot tesz az idősek életkörülményei javító intézkedésekre. A Tanács - összetételéből eredően - nem tekinthető a munka világában alkalmazott érdekegyeztetési fórumnak, ugyanakkor feladata az idősek érdekeinek megfogalmazása, érvényesítése

A Tanács 1999. évi főbb feladatai

A Tanács kiemelkedő 1999. évi feladata az Idősebb Személyek Nemzetközi Éve programjainak összeállítása, lebonyolításának figyelemmel kísérése, az országos rendezvények megszervezése volt.
Az Idősek Nemzetközi Évével kapcsolatos operatív szervezőbizottságot hoztunk létre, melynek az volt a feladata, hogy egyeztesse, összerendezze és koordinálja az országos rendezvényeket, ennek elnöke Lakner Zoltán helyettes államtitkár volt.

1999. februárjában Gyulán Harrach Péter miniszter, - az Idősügyi Tanács elnöke -nyitotta meg a világév hazai rendezvény-sorozatát, majd április 15-én Budapesten a "Sétáló Lánc" mozgalmat, amely a családi összetartozást és az egészségmegőrzést volt hivatott szolgálni. A családtagok és a barátok együtt és egy irányba indultak, és abban bíztak, hogy ez a közös séta és a beszélgetés közelebb hozza egymáshoz a generációkat.

Az Idősek Nemzetközi Éve keretében útjára indítottunk egy modell-kísérletet is a Máltai Szeretetszolgálat gondozásában, amelynek keretében a házi-szociális gondozás sokkal korszerűbb és reményeink szerint hatékonyabb és biztonságosabb gyakorlati formáját kívánjuk alkalmazni. Amennyiben a kísérletek eredményei igazolódnak, úgy a programot országosan is el kívánjuk terjeszteni.

Meghirdetésre került az országos gyermekrajz- és fotópályázat is, amelyek témája az idős emberek és a család kapcsolata. A családi kohézió talán legszebb példáját adta ez a versengés, hiszen a legfiatalabb korosztályok szemléletén és ábrázolásán keresztül ismerhettük meg legközelebbről a két korosztály valóságos kapcsolatát. Az országos fotó- és gyermekrajz-pályázat kiállítására és eredményhirdetésére 1999. december 5-én és 6-án a Nemzedékek Európája c. nemzetközi konferencia keretében került sor.
A rajzpályázatra 500 pályázótól összesen 4023 db, míg a fotópályázatra 76 pályázótól összesen 355 db pályamű érkezett.

A világév e hazai záró konferenciáján olyan nyilatkozatot fogadtak el a résztvevők, amelyben nemzeti vonatkozásban például az első pontban szerepel: „ elsődleges az idősek aktivitásának megtartása a családban, saját lakáson történő megélhetésük biztosítása, a nyugdíjrendszer biztonságának erősítése.”

Az IT 2000. évi főbb feladatai

2000-ben Lakner Zoltán helyettes államtitkár a Nemzeti Családpolitikai Koncepcióról adott tájékoztatást.
Dr. Frajna Imre politikai államtitkár a nyugdíjak értékállósága, az éves nyugdíjemelés elfogadott rendelkezése, az idősek egészség - és jóléti kérdéseit vitatta meg a Tanács tagjaival.
Dr. Könczei György a készülő Idősügyi Charta tükrében mutatta be az Európai Szociális Chartát.

2000. jun. 19.
A Tanács rendkívüli ülésén Orbán Viktor miniszterelnök úr tartott előadást a nyugdíjak reálértékének változásairól. Tájékoztatást adott a nyugdíjemelés várható intézkedéseiről, s válaszolt a hozzá intézett kérdésekre, felvetésekre
Ezen az ülésen prof. Dr. Iván László beterjesztette az általa összeállított 18 pontot, melyben az idősügy fejlesztésével kapcsolatos IT feladatokat jelölte ki


Az IT ülésein rendszeresen visszatérő témák volt:

  • az Idősügyi Charta és az Idősügyi tv. megalkotásának szükségessége, a Karta tervezetének elkészítése, melyre létre hoztunk egy Bizottságot.
  • az idősek segítése, speciális feladatainak ellátása, - megoldásuk érdekében, regionális tanácsadó, nemzedéki testületek létrehozásának szükségessége.

Az IT 2001. évi főbb feladatai

Az Idősügyi Tanács és Bizottságai 1998-as újjáalakulása óta ebben az évben tanácskozott a legtöbbször (14 alkalom).(Az elfogadott ügyrend szerint ” a Tanács legalább negyedévente, ill. szükség esetén tart ülést”).

Prof. Dr. Iván László társelnök úr kezdeményezésére és vezetésével megalakultak és aktívan üléseztek az IT alábbi bizottságai:

  • Idősügyi Karta Bizottság,
  • Szociális Bizottság,
  • Nyugdíj és TB Bizottság,
  • Egészségügyi Bizottság.

Az IT megvitatta és elfogadta az üdültetés új támogatási rendszerét, tájékoztatót hallgatott meg a szociális rászorultság szabályozása az időskorúak otthonának szolgáltatásait igénybevevők esetében c. előterjesztésről, állást foglalt a hazai idősellátás szociálegészségügyi kérdései, problémái és vonatkozásai témakörben.

A Tanács jelentős haladást ért el az Idősügyi Karta tervezetének elkészítésében, amely az IT legmagasabb rangú dokumentuma lett. Az IT Karta Bizottság három ülésén vitatta meg, s módosította a Karta tervezetét amely ezután került az IT plenáris ülése elé. A Karta a leendő Idősügyi tv. alapja lehet.

Az Idősügyi Tanács Bizottságai együttes ülésének napirendi pontja volt: az Idősügyi Tanács 2001. 08. 10-ei rendkívüli ülésén elfogadott állásfoglalás értelmében a Kormány és az IT közötti érdekegyeztetés perspektívái, az IT kompetenciájának megfelelően.
A tanácskozás a következő prioritási javaslatokat fogadta el:
- kommunikáció fejlesztése tartalmi kérdésekben is,
- a kompetenciákat tisztázni kell strukturálisan, működésileg és hierarchikusan,
- a titkárság önállósítása, felszereltsége, működésének fejlesztése,
- az IT határozatai, álláspontjai a PR tevékenységben jelenjenek meg,
- legyen egy külön pénzügyi keret az IT kompetencia körében,
- az Idősügyi Karta dokumentum, a cselekvési programmal együtt menjen tovább.

Dr. Szilágyiné Szemkeő Judit politikai államtitkár asszony reagálva az Idősügyi Kartával kapcsolatos felvetésekre, javasolta, hogy a Kartát szélesebb körben kell teríteni, mert nem kapunk visszajelzéseket. A Kartával kapcsolatos javaslatokat, észrevételeket 2001. december 15-ig kérjük beküldeni.
Prof. Dr. Iván László társelnök úr leszögezte, hogy a Karta megvalósítása útján alapját képezi az Idősügyi Törvény megalkotásának. Az idősügyi programok megvalósításával előrelépés történik.

Harrach Péter miniszter úr az Idősek Világnapja soproni rendezvényén, előadásában kiemelte, hogy „szükség van az Idősügyi Karta társadalmi megmérettetésére, utána vigyük a Kormány elé. Ne kampány és politikai szempontok érvényesüljenek, a Kartát nyugodt időszakban a nyáron kellene a Parlamentben megtárgyalni. ”Az Idősügyi Kartát a civil szervezetekkel való legszélesebb körű egyeztetésre kívánjuk bocsátani, ezért 2002-ben a Bizottságnak-nak várhatóan további feladatai lesznek. A Karta tervezetére beérkező észrevételeket, javaslatokat (határidő 2001. december 15.) véleményezni, hasznosítani kell, elő kell készíteni az IT ülésére.
Örömmel vették tudomásul azt a Kormánydöntést, hogy a nyugdíjas munkavállalók nyugdíját ki kell venni a személyi jövedelemadó alapjából. A Kormány rendeletét üdvözlik, a nyugdíjas társadalom jól fog járni ezzel az intézkedéssel, mert a nyugdíj eddig kétszer adózott.
2001.október 6-án kezdődött a Fórum, melyen a Minisztérium szakemberei válaszoltak az előre írásban megkapott kérdésekre

Az Idősügyi Karta tervezetét október,-november,-december hónapokban a nyugdíjas,-idős,-civil szervezetek és az önkormányzatok rendelkezésére bocsátottuk, széles körű egyeztetés céljából.
A beérkezett vélemények alapján egyértelműen állítható, hogy a Karta kedvező fogadtatásra került az országban.
A Karta tervezete tartalmazza az idős emberek életkörülményeit érintő alapvető célkitűzéseket. Szorgalmazzák a Kartán alapuló Idősügyi törvény mielőbbi elkészítését.

Az IT ülésének napirendje volt:
A FIDESZ-Magyar Polgári Párt elnökének felkért tájékoztatása az általa felvetett a közvéleményt és a médiát foglalkoztató, - nyugdíjasokat és időseket érintő tervekről.
Harrach Péter miniszter úr, az IT elnöke megnyitójában hangsúlyozta, hogy a mai tanácskozás célja: annak a javaslatnak a megvitatása, hogy az aktív, - kereső korú állampolgárok, személyi jövedelemadójuk egy bizonyos százalékát ajánlják fel a szülők javára. Ez a javaslat a nyugdíjrendszert és a családi ellátást valamiképpen összekapcsolja, illetve az adórendszert is bekapcsolja.
Pokorni Zoltán úr a FIDESZ-Magyar Polgári Párt elnöke vitaindító előadásában kiemelte, hogy a modern társadalomban a gyermekek és a szülők közötti erkölcsi értéket, felelősséget helyre kell állítani, megjeleníteni, láthatóvá kell tenni.
A Független Pedagógiai Műhely javaslata volt - amit megfontolandónak tart - az, hogy az aktív, - kereső korú állampolgárok, személyi jövedelemadójuk egy bizonyos százalékát ajánlják fel a szülők, illetve házastársuk szülei nyugdíjának kiegészítésére. Tíz-tizenkét év alatt a javaslattevők szerint ez a hányad 20-25%-ot érhetne el.
Az Idősügyi Tanács tagjai hozzászólásukban az alábbiakat hangsúlyozták: üdvözlik, jónak tartják a javaslatot. A szülők eltartása jogszabályi kötelezettség, gesztusról van szó, melyet az állam magára vállal, az adózási rendszer átdolgozásával.
Nem szabad 1%-al kezdeni az átutalást, legalább 5% kell. 800-900 ezer nyugdíjas van mostoha körülmények között. A hozzátartozóik adóalapja olyan alacsony, hogy jelentős segítséget nem tudnak adni.
Az Idősügyi Tanács 2001. decemberi gödi kihelyezett ülésén egyhangú szavazással fogadta el a 2001. évi tevékenységéről szóló beszámolót, valamint a 2002. évi első féléves munkatervét.
Ennek főbb szemponjai:
1./A nyugdíjasok és idősek életminőségének javítását érintő kérdések megvitatása, célzott javaslatok kialakítása és állásfoglalások továbbítása a szociális Tárcán keresztül a Kormányhoz.
2./A nyugdíjasok és idősek generációs kapcsolati kérdéseinek elemzése, családi és családon kívüli viszonylatokban.
3./A nyugdíjasok és idősek önszerveződésének, szervezetinek, civil mozgalmainak áttekintése, bevonásuk a társadalmi párbeszédbe, az önkéntes segítésbe, részvételük a társadalmi tevékenységben,- ismeretszerzésben,- közéletben.

Megállapítható: hogy a Tanács az elmúlt ciklusban rendkívül aktív tevékenységet folytatott Az állásfoglalások minden esetben konszenzus alapján születtek. Az IT tagjai és meghívottjai magas etikai elkötelezettséggel szolgálták az idősek és nyugdíjasok ügyét, a mindenkori sokszínű vélemények mentén.

Budapest, 2002. 01. 30.

 

Dr. Bánhidi Sándor

Titkár

Prof. Dr. Iván László

Társelnök

Vissza az előző szintre