Szabadidő és Kultúra
Szabadidő és kultúra : Sport : Szenior Játékok  

 

Szenior Játékok
Gent, 2003. április 22-26.

„Az idősebb emberek egy ideje már csinálják.”

Előzmények:

Az első nemzetközi Szenior Játékokat a belga S-Sport fennállásának 10 évfordulója alkalmából találták ki és szervezték meg széleskörű belga együttműködéssel. Belgiumban a kormány által támogatott mega-szövetség a BLOSO tömöríti egybe a különböző sportolással, aktív kikapcsolódással foglalkozó civil szervezeteket. Ezen belül működik az S-Sport, mely a szenior sport területén valamennyi sportágat magában foglalja. A rendezvény másik fő támogatója a Socialistische Mutualiteiten (Szocialista Kölcsönös-Biztosító) volt. Belgiumban politikai hovatartozás alapján különböző biztosítók jöttek létre, melyek szakszervezet módjára tagdíjat szednek tagjaiktól, valamint állami hozzájárulást is kapnak, és különböző rendezvények támogatásával nyújtanak kedvezményes szolgáltatásokat a résztvevőknek. A programot támogatta még a Kelet-Flandriai Provincia és Gent városa is, valamint több helyi szervezet és vállalkozás is.

A magyar csapat részvételét a Nyugdíjasok Országos Szövetsége kezdeményezte és a Nyugdíjasok Országos Képviseletével közösen támogatást kaptak az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumtól, valamint a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumtól a delegáció megszervezéséhez, amit a Szenior 2003 Kft. bonyolított. Magyarországot 16 fős delegáció képviselte a rendezvényen: köztük 11 kiváló hazai szenior sportoló, 8 teniszező és 3 úszó-hosszútávfutó triatlonista, valamint a két nyugdíjas szervezet és a két minisztérium egy-egy képviselője. Teniszezőinket a Magyar Teniszszövetség mezzel is ellátta.

Teniszezők

Úszók-Futók

Ambrus Erzsébet

Gasztonyi Ferenc

Budai Zsuzsanna

Horváth László

Fuch Anna

Kárász Pál

Halmos Imre

 

Németh Gyula

 

Peterdiné Lukács Éva

 

Pohly Ferenc

 

Szentirmai Erzsébet

 

A helyszín

A delegáció másfél napos utazás után érkezett meg Gent külvárosába, ahol egy nagyszerű rekreációs központban szálltunk meg. A központban úszómedence, körülötte pedig sétáló utakkal átszelt liget terült el. A sportrendezvények helyszínére, a Topsporthal Vlandeerenbe minden nap a Gent városa által rendelkezésre bocsátott városi különbuszokon szállítottak bennünket, valamint a velünk egy szálláson lakó ír delegációt. Az ír csapat 26 tagú volt, valamennyien ugyanannak az aktív nyugdíjas klubnak a sportolói, legidősebb versenyzőjük (6 kilométeres gyaloglás) a 96 éves Gerry Smith volt.

A rendezők több országból, köztük az Egyesült Államokból, a Dél-Afrikai Köztársaságból és Kamerunból is vártak versenyzőket, akik sajnos nem érkeztek meg a versenyek helyszínére. Csapatunknak így belga, holland és ír ellenfelekkel kellett versenyre kelniük. A rendezvények színhelye egy fedett, kb. 3000 fő befogadására alkalmas fedett sportcsarnok és a közelében fekvő 2*3 pályás tenisz-csarnok volt. A helyszínen épül továbbá egy sporthotel, a környező területen pedig további szabadtéri játékokhoz alkalmas pályák terülnek el. Az egész sportkomplexum egy mesterséges tó partján fekszik, ami kiváló lehetőséget nyújt evezős, kajak és kenu-versenyekre, edzésekre, körülötte pedig kiépített futókör található. A tó másik végében áll a Testnevelési Egyetem, melynek uszodája adott otthont az úszóversenynek.

Sportrendezvények:

A versenyek három kategóriában folytak: 50-60, 61-70 és 71 év fölötti korosztályok szerint. A versenyre jelentkezők kilenc sportág közül választhattak: tenisz, úszás, futás (6 km), bowling, kosárlabda, tollaslabda, petanque, koersbal és curvebowls. Ez utóbbi három sport kis pályát igénylő kül- és beltéri ügyességi csapatjáték, meglehetősen hasonló játékszabályokkal. Mivel a játék kis mozgásigényű, és inkább technikai jellegű kiválóan alkalmas arra, hogy az idősebbek jó társaságban közös élményeket szerezhessenek.

A magyar csapat az egyéni sportágakban indult, valamennyi versenyzőnk éremmel tért haza: 12 arany, hét ezüst és 1 bronzérmet hoztak el.

 

A magyar csapat eredményei:

Úszás:

100m gyors (50-55 év) arany Kárász Pál (Zalaegerszeg)
100m mell (50-55 év) arany Kárász Pál (Zalaegerszeg)
     
100m gyors (60-65 év) arany Horváth László (Veszprém)
100m mell (60-65 év) arany Horváth László (Veszprém)
     
100m gyors (+71 év) bronz Gasztonyi Ferenc (Győr)
100m mell (+71 év) ezüst Gasztonyi Ferenc (Győr)

6km futás:

50-55 év ezüst Kárász Pál (Zalaegerszeg)
     
+71 év ezüst Gazstonyi Ferenc (Győr)

Tenisz:

Női egyéni: 50-55 év arany Fuch Anna (Budapest)
  55-60 év ezüst Ambrus Erzsébet (Budapest)
  60-65 év arany Budai Zsuzsanna (Budapest)
  +70 év ezüst Szentirmai Erzsébet (Budapest)
       
Női páros: 100-101 év arany Fuch Anna + Peterdiné Lukács Éva (Bp)
  101-102 év ezüst Budai Zsuzsanna + Ambrus Erzsébet
  102-103 év arany Szentirmai Erzsébet + Ambrus Erzsébet
       
Férfi egyéni: 55-60 év ezüst Pohly Ferenc (Budapest)
  60-65 év arany Németh Gyula (Budapest)
  +70 év arany Halmos Imre (Budapest)
       
Férfi páros: 101-102 év arany Németh Gyula + Pohly Ferenc
  102-103 év arany Németh Gyula + Halmos Imre

Összesen: 12 arany, 7 ezüst, 1 bronz

A teniszezők közül kiemelendő Szentirmai Erzsébet teniszező, szenior európa-bajnokunk és Gasztonyi Ferenc triatlonista, aki a 71 éven felüli kategóriában ezüstérmet nyert a 6 km-es futásban (s úgy tűnt, hogy szinte „meg se kottyant”). Legeredményesebb sportolónk Németh Gyula teniszező volt, aki két egyéni és egy páros arannyal térhetett haza.

A záróünnepség napján nyitott sportnap volt, melyen bárki részt vehetett. Mintegy ötven tevékenység közül lehetett választani, az aerobiktól kezdve a diszkó-táncon keresztül a hagyományos-népi játékokig. E rendezvényre több busznyi belga nyugdíjas-csoport érkezett. Az eredményhirdetést és díjosztást követően belga hírességek léptek a színpadra, hogy a sportolás fontosságáról beszélgessenek, majd zenés műsor zárta az ötnapos játékokat.

Egyéb

A félnapos szimpóziumon felszólaló előadók a hazájukban elindított szenior kezdeményezésekről adtak beszámolót, rámutatva ezzel arra, hogy milyen sokféleképpen is képzelhető el az idősebbek aktív életmódja.

Gentben gyalogos városnézést tartottunk, egy helyi nyugdíjas idegenvezető kalauzolt el bennünket a látványosságok között.

Brüsszelbe vonattal jutottunk, két kísérőnk (akik az öt nap alatt mellettünk voltak) segítségével jártuk be a legfontosabb látnivalókat.

Összefoglalás, tapasztalatok, ötletek

Kisebb-nagyobb szervezési hibák mellett a rendezvény jóízűre sikerült. Minthogy ez volt az első, így nemcsak a szervezők, hanem mi is tanulhattunk, tanulhatunk belőle.

Nemcsak a sportszövetség, hanem egész Gent városa elkötelezte magát a rendezvény mellett. Gent polgármestere a díszteremben fogadta a delegációkat és a vendégkönyvben külön lapot nyitottak a Szenior Játékok résztvevőinek.

A sajtó megjelenése a versenyeken a megnyitón és a záróünnepségen rendkívül nagyszámú volt. Sportolóinkkal az alábbiak készítettek rövid interjút: Daily Gent (újság), WDR 4 (német televízió), De Morgen (újság), Flamish TV (flamand), Local Gent (helyi televízió).

A programon résztvevőket mintegy száz önkéntes segítette. Egy részük nyugdíjas, az S-Sport, illetve a Socialistische Mutualiteiten, másrészt sok fiatal a Testnevelési Egyetem hallgatójaként vállalt szerepet a Szenior Játékok szervezésében. Mindannyian kiválóan beszéltek angolul.

A Játékokon résztvevők valamennyien ajándék pólót és karkötőt kaptak. A sportcsarnokban a Játékokkal illetve a támogatókkal kapcsolatos hagyományos és ötletes promóciós tárgyakat lehetett vásárolni. Az érmek mellé osztott jutalmak is e tárgyak közül kerültek ki (táska, póló, kabát).

Szerencsésebb lett volna, ha a versenyek helyszínére szurkolókat is szerveznek. Erre egyedül az úszásnál volt példa, az is igen kedves, egy kisunokának „Hajrá Papa” feliratot rajzolt a trikójára az édesanyja. A hangulat a tenisz és más versenyeket is feldobta volna.

Végezetül, a magyar csapat „profikból” állt, azaz versenyzőink rendszeresen járnak veterán-versenyekre határainkon túl is. Mint az fentebb kiderül Belgiumban kultúrája van a szabadidősportnak, a sportlétesítmények ottlétünk alatt észrevehetően kihasználtak voltak, a tavon a versenytől függetlenül evezősök húztak és mindig lehetett futókat látni körülötte, fiatalokat, idősebbeket egyaránt. Egy versenyen nincs szebb, felemelőbb érzés mikor olyan lép a dobogóra – és mindegy, hogy melyik fokára – aki ezt még nem élhette meg, akinek ezzel életre szóló élményévé válik a sportverseny. Ezzel nemcsak saját közösségének és az idősödő generációnak mutatna példát, de ráébreszthetné a fiatalabb generációkat is arra, hogy öregember, nem vénember, lehet fitt és erőben teljes is.

Gratulálunk a résztvevőknek, na és persze, a győzteseknek!

Linkek, elérhetőségek:

A Szenior Játékok hivatalos honlapja:
http://www.seniorsort.be

Magyar Teniszszövetség, Veterán Szakosztály

1143 Budapest Dózsa György út 1-3.
Olimpiai Csarnok II. em. 203.
Tel: (06-1)252-6687, 251-1222/1444
Fax: (06-1)251-0107
Web: http://www.teniszhirek.hu
E-mail: tennis@interware.hu

A hivatalos delegáció tagjai

Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium
Szabadidő-, Iskolai és Diáksport Főosztály
Kovács Gabriella szakreferens
1054 Budapest, Hold u. 1.
Tel: (06-1) 301 9259
Fax: (06-1)311 8000
E-mail: gabriella.kovacs@gyism.gov.hu
Web: http://www.gyism.gov.hu

Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium
Idősügyi Titkárság
Chirer Zsuzsanna szakreferens
1054 Budapest, Akadémia u. 3.
Tel: (06-1) 475-5700/5677
Fax: (06-1) 312-7842
E-mail: chirer.zsuzsanna@eszcsm.hu

Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége (NYOSZ)
Jankovits György elnök
1081 Budapest, Köztársaság tér 26.
Tel: (06-1) 210 0326
Fax: (06-1) 210 0081
E-mail: nyosz@citynet.hu

Nyugdíjasok Országos Képviselete (NYOK)
Mihalovits Ervin
1107 Budapest Mázsa tér 2-6.
Tel: (06-1) 261-8629, 3383-376

Szenior 2003 Szabadidő Szervező és Szolgáltató Kft.
Némethné Jankovits Györgyi ügyvezető
9028 Győr, Soproni u. 53.
Tel/Fax: 06-96 437-352
E-mail: jgyorgyi@axelero.hu

Kapás József Benjámin irodavezető
E-mail: kbenjamin@axelero.hu

Interjú Gasztonyi Ferenccel

Tekintse meg galériánkat!

Vissza az előző szintre